Carcassonne

Carcassone

Carcassone
Gra jest w gramajdowej bibliotece: Carcassonne
2 - 6
15 - 40 minut
6+
Klaus-Jürgen Wrede
Centrum Gier Bard

Carcassonne to prosta gra strategiczna. Jej proste zasady i duża grywalność spowodowały, że jest jedna z najpopularniejszych gier na świecie. Sprzedano ja w 6 milionach egzemplarzy, a co może cieszyć potencjalnych graczy to szeroki wybór dodatków, które urozmiacą rozgrywke gdy zacznie być oklepana. Swoją nazwę zawdzięcza francuskiemu miastu Carcassonne, które jest przepięknie ufortyfikowane. W pewnym sęsie gracze wcielają się w budowniczych takich fortyfikacji.

Przebieg rozgrywki:
Podczas każdej tury gracz losuje kafelek, który oznacza fragment terenu.
Mamy nasypujące kafelki:

  • miasto
  • mury miasta
  • pole
  • trakt
  • klasztor

carcassonne-sklep-.jpgGracz układa wylosowany fragment tak aby przylegał do innych co najmniej jedną krawędzią. Ułożony klocek powinien pasować do pozostał tzn. trakty i mury muszą się ze sobą łączyć.Ten etap gry przypomina troche puzzle, ale odpowiednie układanie kafelków ma kluczowe znaczenie. Po ułożeniu puzzla Gracz ma prawo położyć na planszy jednego poddanego. W zależności od tego na jaki kafelek położona będzie figurka, zmienia się jej rola.
Mamy więc następujące możliwości umiejscowienia poddanego:

  • miasto - wówczas poddany staje się rycerzem - 20pkt
  • pole - wówczas figurka symbolizuje rolnika - 3pkt
  • trakt - w tej opcji poddany pozostaje zbójem - 4pkt
  • klasztor - kładąc figurkę na klasztor otrzymujemy mnicha - 9pkt

Jednak aby gracz mógł uzuskac punkty musza byc spewłnione pewne warunki. Pole z rolnikiem da punkty jeżeli przylegające do niej miasto zostanie ukończone. Trakt ze zbójnikiem przyniesie profit jeśli do tego traktu z każdej możliwej strony zostanie doprowadzona dalsza droga. Mnich, ma szanse wzbogacić nas o 9 pkt. Jeśli tylko otoczymy klasztor ze wszystkich stron kafelkami. Gdy miasto zostanie otoczone murem gracz otrzyma 20pkt - jeśli ma w nim rycerza. W momencie gdy gracz otrzymuje punkty, czyli gdy jeden z warunków zostaje spełniony zabiera swoją figurkę, z możliwością ponownego użycia. Grę wygrywa gracz który zgromadzi najwięcej punktów.

Opis gry Carcassonne został przygotowany przez sklep z grami planszowymi GryPlanszowe24.pl.

 

Komentarze

Dodaj nowy komentarz

Treść tego pola jest prywatna i nie będzie udostępniana publicznie.
CAPTCHA
Udowodnij, że nie jesteś złym botem.
By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.